Cesmína vroubkovaná ve vaší okrasné zahradě vynikne

Uvažujete nad pořízením zajímavého tvarovaného stromu? V tom případě by vaší pozornosti neměla uniknout cesmína vroubkovaná. Ta v zahradě směle zaujme své místo jako součást skalky, ale i jako zajímavě tvarovaná bonsaj.

Charakteristické je široké rozvětvení

Cesmín existuje přibližně 600 druhů. Určitou zajímavost symbolizuje fakt, že je tato dřevina zastoupena na všech kontinentech. Vůbec největší druhové zastoupení má přitom v Americe, v těsném závěsu je poté východní Asie. Cesmíny prospívají zejména na vlhkých stanovištích, a to jak v nížinách, tak i v horských oblastech.

My se nyní zaměříme již na konkrétní druh cesmíny, a to cesmínu vroubkovanou. Ta pochází z japonských ostrovů, bohaté zastoupení má však také v Číně, Korei, na Taiwanu a Filipínách. Tento stálezelený keř je charakteristický svými široce rostoucími větvemi. Ve většině případů dorůstá výšky kolem 3,5 metrů. Někdy však může dosáhnout i výšky 5 nebo dokonce 7 metrů.

Cesmína vroubkovaná se pyšní svými drobnými středně zelenými listy, které jsou charakteristické svým efektním leskem. Možná i díky této vlastnosti je popisovaná dřevina mezi majiteli okrasných zahrad tolik oblíbená.

Dejte si pozor na správné pH půdy

Pěstování cesmíny vroubkované není nijak náročné. Co se týče půdy, sáhněte po středně živné, vlhké, ale zároveň propustné půdě. Měla by být přitom kyselá až neutrální. Pokud bude pH půdy příliš vysoké, projeví se to žloutnutím listů.

Stanoviště volte slunné nebo polostinné. Poroste vám i v místě zcela ve stínu, kde se její listy rychle vybarví do tmavě zelené barvy. Dlouhý úpal tato cesmína nesnáší dobře, naopak jí prospívá vzdušná vlhkost.

Skvělá pro tvarování

Cesmína vroubkovaná najde své uplatnění v mnohých zahradách. Pěstovat ji tak můžete například jako součást živých plotů, a to díky jejímu výbornému snášení řezu a tvarování. Vynikne také jako součást skalek nebo skupinky keřů. Nebo si z cesmíny můžete udělat efektní solitéru v podobě zahradní bonsaje.

Více informací ze světa okrasných stromů se dozvíte na www.okrasne-stromy.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup