koupaci jezirko

Kam s koupacím jezírkem? A jak si poradit s hydroizolací?

Umístění koupací jezírka na zahradě je tím nejdůležitějším, co musíte promyslet při jeho stavbě. Vodní plocha by měla dokonalé splynout s charakterem vaší zahrady a zároveň zajistit hlavní funkci, kvůli které si jezírko pořizujete, tedy koupání. Zahradní jezírka jsou často koncipována také jako okrasná, a proto je potřeba počítat s dostatečnými plochami na odpočinek v jejich okolí. Jak upravit okolí koupacích jezírek a jak si poradit s jejich stavbou či hydroizolací?

Kam orientovat koupací jezírko?

Při stavbě koupacího jezírka myslete na to, že by na plochy okolo něj mělo většinu dne svítit slunce. Proto je praktické, pokud jsou orientovány na jih anebo na západ. Okolí vašeho koupací jezírka můžete upravit různými způsoby. Položte vedle něj dlažbu, kamennou podlahu anebo terasu z dřevěných prken. Velmi oblíbeným materiálem, který lze použít v bezprostřední blízkosti koupacích jezírek je také dřevoplast. Ten je velmi odolný, ale nelze jej použít pro schůdky, které by usnadnily výstup z vody. Myslete také na to, že jezírko by mělo okolo sebe mít dostatek místa, aby jeho vodní plocha v zahradě dobře vynikla.

Na co myslet při zakládání stavby koupací jezírka?

Jakmile vykopete jámu pro vaše nové zahradní koupací jezírko, zamyslete se v první řadě nad zajištěním její nepropustnosti a vhodnou instalací rozvodů pro vedení vody. V koupacím jezírku totiž musí voda cirkulovat minimálně mezi koupací a čistící částí. Z koupací části by měla voda proudit horním odtokem, zatímco přívod vyčištěné vody do koupací zóny jezírka by měl být proveden tak, aby voda v části pro koupání neustále rovnoměrně proudila.  Chcete-li mít méně práce s údržbou jezírka, vsaďte na venkovní čerpadlo. Jeho instalace nezpůsobí díru v jezírkové fólii a nebude vás tedy čekat oprava jezírkové fólie. Také budete moci na břehu umístit přívodní a odvodní hadice a trubky.

Jak na instalaci hydroizolace?

Hydroizolaci u koupacích jezírek zajišťuje speciální fólie, kterou je potřeba vyložit prostor budoucího jezírka. Pod ní je ale nutno položit nejprve geotextilii, jež tuto speciální fólii bude chránit před ostrými kameny. Cena této speciální fólie se pohybuje okolo 200 Kč za metr čtvereční. Chcete-li omezit riziko protržení jezírkové fólie, volte raději silnější a tedy i dražší typy fólií. Při zakládání fólie myslete na to, aby alespoň o půl metru přesahovala okraj jezírka a bylo možno ji pevně uchytit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup