ibic.cz ochrana dreva cz uvodni

Dřevo v nebezpečí: Zdecimovat ho může dřevokazný hmyz, ale i houby

Když se larvy červotoče proženou starým křeslem nevalné hodnoty, asi to s vámi nijak zvlášť nehne. Stejně jste se ho chtěli dávno zbavit. Ale mohou nastat i mnohem horší situace – třeba když červotoč nebo jiný škůdce naruší statiku stavby. Kromě dřevokazného hmyzu pak mohou pokazit dobrou náladu také dřevokazné houby. Kteří zástupci obou skupin se v naší zeměpisné šířce vyskytují nejčastěji a co byste o nich měli vědět?

Červotoč

Červotoče jsme „nakousli“ v úvodu. Z doslechu ho zná téměř každý, ale jen málokdo tuší, jaké dřevo preferuje a jak se projevuje jeho přítomnost. Většina druhů dorůstá velikosti kolem 2-4 mm a v dospělosti kladou kolem 50 vajíček. Larvy napadají dřevo jehličnanů i listnáčů o vlhkosti nad 10 %. Červotoče bezpečně poznáte podle výletových otvorů a jemné drtě v jejich okolí. V úplném tichu pak můžete slyšet chroupání. Rozhodně si nevybírají pouze nábytek, se stejnou vervou se pustí také do podlahy.

Tesařík

Tesařík je po červotoči druhým nejznámějším zástupcem početné skupiny dřevokazného hmyzu. V lidských příbytcích – a to nejen v chalupách a chatách – se nejčastěji vyskytuje tesařík krovový, jehož larvy mohou ve dřevě přebývat 3 až 6 let. Během této doby mohou doslova provrtat nosné trámy a výrazně snížit jejich pevnost. K nejobávanějším škůdcům dřeva nepatří tesařík pro nic za nic – je mnohem odolnější než červotoč.

Dřevomorka

Na dřevomorku sice ve volné přírodě téměř nenarazíte, ale doma – na zpracovaném listnatém i jehličnatém dřevě – se vám objevit může. Podhoubí je tak silné, že může prorůst i přes nekvalitní maltu. Dřevomorka si libuje ve vlhkém, nevětraném a tmavém prostředí. Vzhledem k tomu, jak fatální škody může v případě nerušeného růstu způsobit, je důležitá okamžitá likvidace.

ibic.cz ochrana dreva cz 01

A co si počít v případě, když se u vás některý z uvedených škůdců vyskytne? Způsob likvidace musí jít ruku v ruce s rozsahem poškození. Spoustu praktických informací najdete na webu ochrana-dreva.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup