Plánujete pořízení bazénu a chcete, aby pobyt v něm byl hygienickým a komfortním zážitkem? Nepodceňte výběr správné filtrace! Jak na to? Poradíme a přidáme i několik praktických rad a tipů!
Zaměřte se na výkon
Jako první bude potřeba přizpůsobit výkon filtrace bazénu, který jste si pořídili. Nejjednodušším způsobem, jak zjistit tzv. kubíkový výkon čerpadla, je vydělit objem bazénu čtyřmi. S výsledným údajem pak už můžete vyrazit na nákup do kamenné prodejny nebo e-shopu. Obecná poučka říká, že bazénová filtrace by měla přefiltrovat vodu v celém bazénu za 6-8 hodin. Při nadprůměrné zátěži a vysokých teplotách vzduchu by se měla doba zkrátit na 3-4 hodiny.
Zvolte správný typ
S tím, jak vybrat bazénovou filtraci vám může samozřejmě pomoci obsluha vybrané pobočky, případně online rádce, kterým je dnes již vybavena řada e-shopů. Obecně ale v prodejnách narazíte na dva druhy filtrů do bazénů. Jde o ty kartušové, které vás sice překvapí poměrně nízkou cenou, jejich výkon ale není bůhvíjak velký. Mnohem efektivnější a modernější jsou pískové filtrace, které vodu v bazénu přefiltrují přes křemičitou pískovou náplň, a to mnohem rychleji než kartušové filtrace. Menší nevýhodou je samozřejmě vyšší pořizovací cena.
Doplňkové funkce, které se mohou hodit
Při výběru je samozřejmě nejdůležitější zvolit správný výkon a typ filtrace. Aby byla údržba zahradního bazénu ještě o něco jednodušší, můžete se zaměřit i na modernější filtry do bazénů, které jsou vybaveny řadou praktických funkcí. Některé z nich disponují například solinátorem (ze slané vody filtr uvolňuje chlor a tím ji desinfikuje), jiné například chlorinátorem (chlor je v tomto případě do vody přidávám přímou cestou). Praktické jsou i filtrační jednotky s časovačem nebo ty, které jsou vybaveny UV lampou. Ta likviduje mikroorganismy, které mají negativní vliv na kvalitu vody v bazénu.
Na kolik vás bazénová filtrace vyjde?
Teď už víte, jak vybrat bazénovou filtraci. O čem ale zatím asi nemáte ani ponětí, je její cena. Ta se odvíjí nejen od výkonu filtrační jednotky, ale také zvoleného typu a funkcí, kterými daná filtrace disponuje. Nejlevnější jsou obecně kartušové filtrace, které pořídíte už od několika stokorun. Dražší jsou samozřejmě pískové filtrační jednotky, vybavené nadstandartními funkcemi. Jejich cena se může vyšplhat klidně i na několik tisíc korun.
Nejnovější komentáře