ibic.cz finep cz nahledovy

Stavba nového bydlení bude po roce 2020 dražší

O vlastním rodinném domku sní téměř každý Čech, ale většina svůj sen kvůli nedostatku finančních prostředků odkládá „na později“. Vzhledem k avizovaným změnám pravidel energetické náročnosti se čekání nemusí vyplatit. Výstavba domů v souladu s novou legislativou bude od roku 2020 o poznání dražší.

Podstatou Směrnice o energetické náročnosti budov, která vejde v platnost začátkem následujícího roku, je výrazně nižší energetická spotřeba nově postavených rodinných domů. Oproti současnému stavu (platnému od roku 1990) budou novostavby o 20 % úspornější. V praxi to znamená, že musí odpovídat normám pro pasivní nebo energeticky nulové domy.

ibic.cz finep cz 01

Evropští zákonodárci vychází z logického úsudku. Moderní technologie umožňují výrazné snížení celkové spotřeby a tím i odlehčení ekologické zátěže. Obytné domy se na celkové spotřebě energie podílí z cca 40 % a patří k největším zdrojům emisí. Po zateplení a výměně oken a dveří přitom průměrná spotřeba energie výrazně klesá. Zatímco u domů postavených před rokem 1990 se roční spotřeba pohybuje kolem 269 kWh/m², nově postavené a zrenovované domy se chlubí průměrnou spotřebou v rozmezí 74 až 113 kWh/m². Energeticky pasivní a nulové domy jsou ještě o něco úspornější – se spotřebou od 40 do 80 kWh spadají do kategorie A nebo B.

Nutno podotknout, že se v souladu s normami a energeticky pasivními domy již staví. V roce 2018 se domy stavěné svépomocí i developerské projekty Praha podílely na celkovém počtu z více než 6 %.

ibic.cz finep cz 02

O kolik se úspornější bydlení prodraží?

Zájemci o prodej domů v Praze i jinde v republice musí počítat s tím, že nemovitosti v nízkoenergetickém a pasivním standardu vychází o 10 – 15 % dráž. Na vyšší ceně se nepodílí pouze kvalitnější okna a zateplení, ale také solární kolektory, tepelné čerpadlo a další moderní technologie, které výrazně snižují provozní náklady.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup