Máte vybavení, co potřebuje začínající kajakář vyrážející na rychlou vodu?

Především odvahu. Ta ale obvykle těm, kteří se vydávají na vodu v kajaku, nechybí. Rychlé toky menších řek a říček, které vyvěrají především v horských oblastech, lákají milovníky kajakářského stylu jako včely cukr. Jednomístný malý kajak totiž projede všemi místy, kam se nelze dostat na kánoi. A to je opravdová výzva. Užít si tak můžete nejen české říčky, ale i divoké alpské řeky v okolních státech. Právě na nich potkáte celou řadu podobně smýšlejících vodních nadšenců, kteří vyrážejí na vodu za adrenalinem.

Na Berounku, Sázavou anebo za hranice?

Kam se na kajaku vydáte, záleží pouze na vás. Sjízdné řeky ideální pro kajak najdete u nás i v zahraničí. Začátečníci rozhodně ocení půjčení kajaku a prvotní krátké zaškolení. To se vám dostane například v půjčovně lodí Sázava, kde vám ukážou základní pohyby, ale i triky, kterými se lze dostat z nebezpečných situací. Nevýhodou jízdy na kajaku je minimum vybavení. Na kajak je proto lepší vyrážet ve větší skupině lidí, ve které je vždy alespoň jeden kolega vybaven autem, které veze veškeré vybavení. Na kajak je proto potřeba si sebou vzít opravdu jen to nejnutnější.

Vybavení na kajak

Mezi to patří především lodní vak, který je nepromokavý a má zavinovací uzávěr. Pro kajakáře je podobně nezbytným vybavením jako pro kanoisty barel. Schovat do něho můžete naprosto všechny nutné věci. Kromě suchého trika a ponožek také doklady, svačinu, lékárničku, telefon anebo peníze. Co se týče oblečení, vybírejte na studené tekoucí řeky nejlépe neopren. Doplnit jej můžete o funkční trička a nepromokavé bundy. Vybírejte raději oblečení, které je velmi barevné a zajistí vám na vodě dobrou viditelnost.

Bezpečnostní vybavení

Jak vám sdělí také v půjčovně lodí Otava je nezbytným vybavením kajakáře helma. Tu by měl mít i ten nejzkušenější borec. V kajaku více než v kánoi totiž hrozí, že vodák spadne z lodi hlavou dolů a může se otlouct o kameny. Obuv do kajaku musí být speciální neoprenová, s minimálními rozměry. Sluneční brýle jsou pro kajakáře také praktické. Stejně jako v případě platby na kánoi ale platí, že by měly být pevně ukotveny na hlavě pružným páskem. Pro případ nouze si do lodi vezměte raději záchrannou šňůru o délce okolo 10 m, kterou můžete hodit kolegovi, jež se bude topit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup