796 bio mleta vyberova kava bez kofeinu 250 g1 e1624873810240

Je bezpečná konzumace kávy v těhotenství a v období kojení? Na co si dát pozor?

Kofein je stimulant, který nám poskytne dostatek energie pro zvládání každodenních nástrah. A těch je v období těhotenství a následného kojení více, než kdy jindy. Je však bezpečné se jím dopovat v době, kdy očekáváme narození vlastního potomka a měli bychom se tedy ve stravě spíše brzdit? Vadí káva v těhotenství anebo jde jen o přežitek?

Kofein má obecně příznivé účinky, ale…

Obecně platí, že pokud to s kofeinem nepřeženete, má v rozumné míře na tělo pozitivní účinky. Jeho konzumace tedy není na závadu ani v těhotenství. Za rozumné množství je v těhotenství považován zhruba jeden šálek kávy denně. Pozor byste si ale měli dávat v případě, že víte, že ještě před těhotenstvím vám konzumace kofeinu po zdravotní stránce nesvědčila. V období těhotenství se tyto nežádoucí účinky mohou ještě znásobit. Kofein sice i u těhotných stimuluje mozek a obecně centrální nerovovou soustavu, ale způsobí také, že se vám nebude chtít spát. To může v konečném důsledku vést ke spánkové deprivaci, která může být ještě podpořena neklidem nenarozeného dítěte, jehož noční pohyby vás mohou budit.

Na co si dát pozor při pití kávy v těhotenství?

Ani těhotná matka se nemusí v důsledku deficitu kofeinu cítit jako hadrová panenka, jestliže to s jeho konzumací nebude přehánět. Rozhodně si ale dejte pozor na kombinování kofeinu s některými léky, například proti bolesti hlavy a podobě. Ostatně jakoukoliv konzumaci léků v těhotenství byste měla konzultovat se svým lékařem. Počítat je potřeba s tím, že těhotné ženy kofein z těla odbourávají mnohem déle, ten pak vstupuje placentou do krevního oběhu dítěte, na něhož má vliv. Některé studie informují o nižší porodní hmotnosti dětí, jejichž matky v těhotenství konzumovaly kávu, jiné zase o zvýšeném riziku potratu.

Pro svůj klid vsaďte na kávu bez kofeinu

Obecně lze konstatovat, že v případě pití kávy s obsahem kofeinu v těhotenství zatím nebylo prokázáno negativní působení na plod. Nicméně pro svůj klid je rozhodně lepší její množství snížit anebo ji plně nahradit kávou bez kofeinu. Ta je výbornou alternativou, díky níž si můžete dopřát chuť a aroma kávy a přitom neohrozit své nenarozené dítě. Káva bez kofeinu dokáže poskytnout výborný základ pro jakýkoliv kávový nápoj a přitom mít čisté svědomí, že svojí klidnou chvilkou neohrozíte zdraví či život svého nenarozeného dítěte. Jestliže víte, jak připravit kávu tak, aby vám chutnala, rozhodně si s ní poradíte i v případě, kdy jako základ použijete kávu bez kofeinu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup