Jaký druh vany si pořídit?

Díky novým materiálům si dnes můžete pořídit vanu v téměř jakémkoliv tvaru i barvě. Už téměř odzvonilo těžkým vanám z litiny nebo smaltu, hlavním materiálem pro výrobu  van je akrylát. Vany lze dnes vybavit různě propracovaným hydromasážním systémem.

Materiály pro výrobu van

Materiálů, ze kterých se vyrábějí vany, je velké množství. Jak vybrat správně? Nejdříve si musíte uvědomit, zda chcete vanu klasickou, nebo zvláštního tvaru, zda budete pouze měnit vanu nebo rekonstruovat celou koupelnu, a také jestli nechcete pouze zrenovovat vaši vanu původní. Volba materiálu, tvaru a barvy obvykle rozhoduje i o dalším vybavení koupelny. Existují i koupelnové sety, díky kterým bez dlouhého vybírání můžete koupelnu vybavit od vany přes baterie, umyvadlo až po sušák na ručníky.

vanaVany akrylátové

Dnes asi nejužívanější materiál je právě akrylát. Předností je poměrně příznivá cena, snadná montáž a nízká hmotnost. Vany vynikají tvarovou a barevnou stálostí, odolností vůči vodě a chemikáliím, udržují dobře teplotu vody a akrylát je i příjemný při styku s pokožkou. K výrobě se využívá technologie vakuového tažení, díky které lze vyrobit vany různých tvarů a velikostí. Ovšem není akrylát jako akrylát. Levnější kousky mohou mít nižší kvalitu, být měkčí a náchylné na poškození nebo nárazy. Objevují se i náhražky s nepatrným nánosem akrylátu, které toho moc nevydrží.

Jaké typy akrylátových van si můžete pořídit? Klasické obdélníkové, obdélníkové anatomické, oválné, šestihranné, rohové, sedací nebo úsporné. K montáži hydromasážního zařízení jsou nejčastěji používané vany ovální a rohové. Sedací vany jsou sice kratší, ale zase hlubší. S úspornou vanou ušetříte mnoho peněz, je do ní potřeba méně vody díky zúžení po stranách nebo v prostoru určeném pro nohy. Vany rohové jsou velmi populární, nejsou určeny pouze k mytí, ale i k uvolnění a relaxaci. Většinou je potřeba mít větší koupelnu, i když existují i prostorově úspornější typy.

Vany smaltované

Tyto vany byly dříve snad v každé koupelně. Dodnes na ně někteří nedají dopustit. Kvalitní smaltovaná vana je především smaltovaná i ze spodní strany, což ji chrání před korozí. Nechcete přeci, aby vana postupem času celá prorezla. Připevňuje se na přiložené nožičky a musí stát na pevném a rovném podkladu. I do smaltovaných van lze namontovat některá hydromasážní zařízení. Mezi hlavní nevýhody takové vany patří hlučnost při napouštění a celkem velká ztráta tepla. Také poškození povrchu bývá nevratné. Poškozené místo jde sice zaretušovat, výsledek ale už nikdy nebude perfektní. Smaltované plechové vany mají nižší pořizovací cenu než jiné typy, ovšem to nemusí platit o těch opravdu luxusních.

Vany z litého mramoru (litiny)

Litina má dlouhou životnost a vynikající izolační vlastnosti. Povrch má speciální úpravu, která jej chrání před nežádoucím působením čisticích prostředků. Je to materiál poměrně oblíbený, vybavit si s ním lze celou koupelnu. Ovšem pozor, litinové vany jsou velmi těžké, váha přesahuje 100 kg, proto se nehodí všude. Je zde i malá tvarová rozmanitost. Vyrábí se hlavně obdélníkové nebo samostatně stojící vany v prostoru.

Vany hydromasážní

Pro odpočinek, relaxaci a uvolnění je vhodný hydromasážní systém, kterým se dají vybavit snad všechny moderní vany. Působí na principu teplé vody, proudu vzduchu a bublinek. Výběr na trhu je obrovský. Luxusní typy mají elektronické ovládání a nejrůznější druhy trysek a masážních programů. Pokud si nejste pořízením jisti, zeptejte se odborníků, dobré je i takovou hydromasážní vanu vyzkoušet, abyste věděli, co od ní očekáváte.

Renovace van

Pokud nechcete vanu novou, máte možnost nechat tu svou starou vanu zrenovovat. Škrábance se dají vybrousit, smalt vyspravit, dát nový nátěr nebo nástřik. Je vhodné objednat si na to specializovanou firmu. Nejmodernější renovace probíhá pomocí akrylátové vložky. Je to řešení cenově dostupné a rychlé. Vana se dá takto zrenovovat bez nutných stavebních úprav. Tato vložka má stejné vlastnosti, jako nové plastové vany v obchodech. Díky tomu, že mezi vložkou a původní vanou je prostor, získá vana i lepší izolační vlastnosti. To se odrazí i na spotřebě teplé vody, protože po napuštění se teplo rychle nevytratí. Akrylátové vložky se dodávají v mnoha odstínech. Životnost může být až 20 let, záleží na zacházení. Vyspravit vložkou lze i některá umyvadla.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Sira Anamwong).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup