Mohou solarni panely usetrit i 10 000 Kc za rok

Mohou solární panely ušetřit i 10 000 Kč za rok?

Solární panely jsou často debatovaným tématem na poli úspor. Uvádí se, že mohou ušetřit i desítky tisíc ročně. Je to ale pravda? Pojďme si na to posvítit!

Fotovoltaická elektrárna na klíč je trendem posledních let. Sází na ní tisíce Čechů, kteří chtějí provoz svého domu zajišťovat alternativně. Vyplatí se ale vůbec tato investice? Pojďme se podívat na čísla.

Vyplatí se fotovoltaická elektrárna?

Počáteční investice do solární elektrárny může být vysoká. Dotace na fotovoltaiku ovšem dokáže výraznou část z ceny pokrýt. Už jen díky ní ušetříte spoustu peněz. Během provozu se vám pak do kapsy budou vracet ještě další finance. Je tedy jasné, že po čase začne každá domácí solární elektrárna vydělávat. Zaplatí vám tak nejen počáteční investici.

Jediným strašákem by tak pro vás mohla být pomalá návratnost. Platí to ale v dnešní době ještě? Neplatí. Solární panely jsou poměrně výkonné. Zatímco dříve se prodávaly především panely s výkonem 210 kWp, dnes běžně pořídíte o třetinu výkonnější zařízení. Výrobou solární energie navíc ušetříte životní prostředí. Na každý 1 kW totiž připadá asi 900 kg ušetřených emisí CO2.

Jak získat co nejvíce energie?

To, kolik energie za rok vyrobíte, záleží na celé řadě faktorů. Tím nejdůležitějším je především intenzita slunečního záření. Když je obloha bez mráčku, výkon slunečního záření dosahuje až 1 kW na m2. Jakmile se obloha zatáhne, klesá intenzita až desetinásobně. Průměrné statistiky pak ukazují, že intenzita slunečního záření dosahuje zhruba 950 – 1340 kW na m2 za rok.

Fotovoltaická elektrárna na klíč může mít vyšší výkon v případě, že ji správně umístíte. Velice důležitým faktorem je totiž nejen intenzita slunečního záření, ale také poloha a sklon. Dobře nainstalovaná fotovoltaická elektrárna je tak základem pro to, abyste mohli ušetřit i desetitisíce ročně. Pokud vsadíte na profesionály, kteří svému oboru rozumí, investice se vám tak vrátí velice rychle.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup