yerba mate

Jak připravit opravdu dokonale chutnající yerba maté?

Maté je nápoj připravovaný z rostliny s názvem Cesmína paragujská, která pochází z Jižní Ameriky. Správnou přípravou získáte nápoj plný chuti a prospěšných látek. Jak připravit maté tak, aby vám chutnalo, a zároveň jste využili naplno všechny jeho benefity?

Co si připravit?

K přípravě skvěle chutnajícího maté budete potřebovat tyto ingredience:

  • Kalabasu, což je speciální tradiční nádoba, ze které se yerba maté pije.
  • Horkou (ale ne vařící) vodu. Nemusí být ničím speciální, můžete použít běžnou vodu z kohoutku.
  • Kovové brčko zvané bombilla. Tento nástroj pomáhá oddělit vodu od listů yerba maté, a zároveň pomocí něj můžete maté pít.

A jak na to?

Chcete-li připravit maté té nejlepší chuti, začněte tím, že naplníte kalabasu (tradiční nádobu na maté) do poloviny nebo do tří čtvrtin volnými listy maté. Zakryjte otvor nádoby rukou, obraťte ji a dobře protřepejte, abyste odstranili přebytečný prach, který se mohl na povrchu listů nahromadit během skladování. V případě potřeby můžete tento postup opakovat několikrát, dokud se vám na dlaň nelepí žádný prach. Poté postavte nádobu na bok tak, aby se všechno maté shromáždilo na jedné straně. Poté maté zalijte trochou studené vody a nechte několik minut odstát. Tím zajistíte, že se maté při pozdějším přelévání horkou vodou „nepřepálí“. Nakonec vložte bombillu do kalabasy tak, že ji zastrčíte do maté, a vše zalijte horkou, ale ne vroucí vodou. Nezapomeňte nechat nad hladinou malou hladinu suchého maté. A co je nejdůležitější, lístky yerba mate zůstávají po celou dobu konzumace v nádobě. Nápoj se neslévá jako klasický čaj.

Proč byste měli pít maté?

Kromě toho, že je yerba maté příjemným a lahodným nápojem, obsahuje také mnoho prospěšných látek. Říká se, že je přírodním stimulantem, který může pomoci zlepšit koncentraci a bdělost, zvýšit hladinu energie a podpořit imunitní systém. Proto se jí dostalo velké pozornosti jako alternativě ke kávě nebo čaji. Maté si můžete vychutnat v mnoha podobách – od horkých nápojů připravených s různými bylinkami, kořením a ovocem až po studené nápoje smíchané s oblíbenými džusy. Ať už se však rozhodnete pro jakýkoli způsob konzumace, pokud si maté připravíte správně, budete ho si ho užívat, a přitom plně využívat všech jeho výhod.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup