Fotovoltaicke elektrarny se vyplati. Ma to ale jeden hacek

Fotovoltaické elektrárny se vyplatí. Má to ale jeden háček

Chcete vydělávat, aniž byste museli hnout prstem? Tak v tom vám fotovoltaická elektrárna dozajista pomůže. Má to ale jeden zásadní háček.

Neprodávejte elektřinu distributorovi

Není to tak dávno, co distributor elektřiny nabízel zajímavé výkupní ceny za vyrobenou elektřinu. To už dnes ale neplatí. Co hybridní fotovoltaická elektrárna vyprodukuje, to je lepší neprodávat. Výkupní ceny jsou totiž v dnešní době nastaveny tak nízko, že byste to ani nepoznali na vašem měsíčním vyúčtování. Ba co víc, zbytečně byste ztratili jednu z největších výhod fotovoltaických elektráren – a to možnost začít vydělávat.

Fotovoltaická elektrárna na klíč vám sice doslova vydělávat nebude, ale rozhodně vám dokáže vracet investované peníze a poté vaši domácnost podporovat elektřinou zdarma. Proto elektřinu vyrobenou u vás doma rozhodně neprodávejte a raději ji spotřebujte. Mějte ale na mysli, že k tomu budete potřebovat další techniku. Investujte ještě do akumulace energie do baterií, kde se bude elektřina ukládat a používat, zrovna když ji budete potřebovat. Bateriové úložiště má zpravidla vysokou kapacitu a dokáže skladovat elektřinu opravdu dlouhou dobu.

Vyplatí se investice?

Investice do fotovoltaické elektrárny samozřejmě není pro každého. Jedná se totiž o zařízení, které se může pořádně prodražit. Počáteční investice začíná zhruba na 100 tisících. Pokud ale budete chtít výkonnější elektrárnu, případně pokrytí většího prostoru, budete muset investovat mnohem víc peněz. U průměrných domácností se ale pořizovací cena pohybuje kolem 100 tisíc korun. Například za elektrárnu s dostatečným výkonem kolem 2,5 kWp zaplatíte 120 tisíc.

Dobrou zprávou budiž fakt, že celou částku za fotovoltaickou elektrárnu nemusíte platit sami. Existuje totiž dotační program Nová zelená úsporám fotovoltaika, která vám část peněz z nákupu vrátí zpět. Zajímavé částky nabízí nejen domácnostem, ale i podnikatelům, kteří mohou čerpat dotace v řádech několika milionů korun.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup