vitamin d

Vitamín D je důležitý pro těhotné ženy

Čekáte svého prvního potomka anebo jste již těhotná po několikáté? Pak vám možná váš lékař předepsat k pravidelné konzumaci kyselinu listovou – vitamín B12. Kromě něho je ale důležitý také vitamín D3. Ten může významně snížit riziko chronických, ale i akutních chorob a má také vliv na lidský vývoj v období před porodem.

Udělejte to pro své dítě

Nízký příjem vitamínu D je u dětí spojen s výskytem křivice, tedy poruchami kostního systému. Málokdo ale ví o tom, že nedostatek vitamínu D u matky může negativně ovlivnit také její nenarozené dítě. Pokud má matka vitamínu D málo, vede to k poruchám přenosu vápníku placentou, díky čemuž klesá kvalita prostředí uvnitř dělohy. Výsledkem mohou být nejrůznější chronické choroby, které se klidně projeví až v pozdějším věku dítěte. Deficit vitamínu D při nitroděložním vývoji může být základem například cukrovky, schizofrenie, lupénky, artritidy a dalších chorob, které se klidně projeví až v dospělém věku.

Kde vzít vitamín D?

Těhotné ženy toho mnoho konzumovat nemohou. Proto je na místě mít se na pozoru u většiny doplňků stravy a číst doprovodné letáčky. Některé totiž nemusí být pro těhotné ženy z nejrůznějších důvodů vůbec vhodné. Jak doplnit vitamín D, pokud jste těhotná? Jeho osvědčeným zdrojem je olej z rybích jater, ideálně tresčích, vaječný žloutek, mléko a mléčné výrobky, sušené houby, kakao, kokos a další potraviny. Pokud jste těhotná v létě, můžete využít i jeho přirozené výroby lidskou kůží, která je vystavena UVB záření.

Pocity na zvracení a nedostatek energie?

Zvracení typické pro první trimestr obvykle s nedostatkem vitamínu D nesouvisí. Tímto obdobím si musí projít téměř každá žena a pro každou je řešením něco jiného. Někomu mohou skvěle fungovat zázvorové bonbony, jiné ženy zase skončí pouze na čisté vodě. A i z té se jim může dělat špatně. S častým zvracením může být spojen i nedostatek energie. Tu bohužel těhotné ženy nemohou řešit pomocí bylinek, například ašvagandy, protože jejich účinky mohou být pro vyvíjející se plod nepříznivé. Ty, které byly zvyklé dopřát si každé ráno hrnek nápoje s guaranou, si také musí nechat zajít chuť. Jediným lékem na nedostatek energie v těhotenství je dostatečný odpočinek a vydatný spánek. Ostatně je na co se připravovat, právě spánek bude v období po porodu něčím, co bude ženě absolutně chybět.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup