Co takhle postavit si saunu

Sauna není vůbec ničím neznámým. Je to dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci a lidé ji vyhledávají čím dál víc. Ovšem nemusíme vyhledávat saunu ve wellness centrech, ale můžeme si ji nechat postavit přímo u nás doma.

Jak tedy na to?

Jsou vlastně dvě možnosti, můžeme si saunu postavit vlastníma rukama nebo si vše necháme zrealizovat odbornou firmou. Je v tom podstatný rozdíl, který nemusí vyhovovat každému. Stavba sauny svépomocí vyžaduje určitou dávku zkušeností a šikovné ruce. Musíme tady počítat s tím, že nás to bude stát o trochu více úsilí a trochu více práce se sháněním materiálu. Ale šikovný kutil si jistě dobře poradí. Pokud dáme přednost druhé variantě, která je jistě pohodlnější, musíme počítat zase s většími výdaji. Ovšem odborné rady a mnohaleté zkušenosti pracovníků takových firem jsou k nezaplacení.

Vhodný materiál je základem každé sauny

Nejčastěji se sauna vyrábí jako dokonalý dřevěný domeček nebo kabinka, které jsou naplněny izolačním materiálem a opláštěním. Jako izolační materiál se používá kamenná nebo – li čedičová vata, ale v poslední době máme možnost vidět i jako izolaci tzv. PU panely, které jsou velmi podobné klasickému polystyrenu. Také se musí kvůli vlhkosti tato mini stavba chránit izolační fólií. Ta neumožňuje průchod vlhkosti a páry a nedovoluje tvorbu kondenzátu. Nemusíme tak mít obavu, že nám sauna začne po čase chátrat a plesnivět.

Dřevo kam se podíváš

Vnitřní vybavení sauny je rovněž ze dřeva a tady si již můžeme malinko vymýšlet a improvizovat. Obecně platí, že při výběru dřeva pro obklady stěn se řídí osobními preferencemi, designem a zařízením sauny. Stěny sauny jsou například z lípy, která má atraktivní vzhled a příjemnou vůni. Abashi je africký strom, který se v sauně příliš nezahřívá, což snižuje riziko popálení. Kanadský cedr má jedinečnou vůni, ale je trochu dražší. Borovicové dřevo také voní dobře a stojí za toho  použít, nebývá sukovité. Osika je tradiční saunový materiál, který má skvělé vlastnosti pro použití v sauně. Olše má krásnou načervenalou barvu.

Dřevo je navíc velmi oblíbeným stavebním materiálem, takže nemusíme mít obavu, že se budeme ve stavbě sauny nějak lišit. Má vynikající tepelně izolační vlastnosti a každá stavba ze dřeva je prostě unikátní.

Profesionální firma

Jak už bylo řečeno, spolupráce s odbornou firmou je velmi výhodná. Nejenže nám spolehlivě postaví saunu podle našeho přání, ale také nám doporučí vhodný materiál, poradí, jaký tip sauny se hodí zrovna do toho místa, a co víc, žádnou překážkou není ani atypický tvar sauny.

Blahodárné účinky sauny

Velkou výhodou finské sauny je, že tělo se zbaví toxinů a posiluje náš imunitní systém. Sauna je velmi prospěšná pro jedince, kteří mají problémy s dýchacími cestami, tedy astmatici. Má vliv na zrychlení metabolismu v těle a příznivý účinek na pokožku, urychluje její obnovu a čištění. Přináší velké výhody kardiovaskulárnímu systému a posiluje stěny cév. Navzdory všem tomu, že před návštěvou finské sauny je nejlepší konzultovat s lékařem. Mnoho atletů po tréninku dává přednost návštěvě takové sauny, protože v ní se svaly zotavují rychleji.

Povinným atributem finské sauny je bazén nebo sprcha. To je nezbytné k dosažení efektu střídání horkého vzduchu a studené vody. Parní a prostorové vytápění je zajištěno tím, že voda se nalévá na horký kámen.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup