Bateriova ridici jednotka na kohoutek

Základem kvalitní zahradní závlahy je dostatečný zdroj vody, tím může být i nádrž s dešťovou vodou

Momentální období zvýšeného sucha a nedostatku vody nejen pro běžné činnosti, ale také pro zálivku zahrady, nás nutí zamyslet se nad naším přístupem k vodě a přijmout opatření, na která bychom v časech hojnosti pravděpodobně nemuseli vůbec pomyslet. Důležitou otázkou současné doby zůstává, jak vodu v krajině zadržet a zbytečně o ni nepřijít. V globálním měřítku řešení tohoto problému sice zatím neznáme, ale i v menším rozsahu se můžeme o zadržování vody zasadit. Alespoň na svých zahradách. Dobrou zprávou je, že stát tuto vaši snahu podpoří v rámci dotace Dešťovka.

Ani kapka vody nazmar

Vodu, která spadne z nebe lze velice efektivně shromažďovat do podzemních nádrží a později využít na zalévání nebo splachování toalety. K těm činnostem není potřeba voda extrémně čistá, v případě zalévání je dokonce obsah některých příměsí žádoucí. Pro rostliny je také dobré, je-li voda, kterou je zaléváme spíše měkčí, tedy má nízký obsah vodního kamene. Dešťovka obě tato kritéria splňuje. Důležitá je však její rovnoměrná distribuce k rostlinám, kterou je potřeba vyřešit v rámci následného závlahového systému.

Jaký typ zahradní závlahy zvolit?

Máte-li dostatek nejen finančních prostředků, ale také trpělivosti, rozhodně se zaměřte na kapkovou závlahu, která se vyznačuje zejména vysokou efektivitou, ale také rovnoměrnou distribucí vody k rostlinám.Trh oplývá širokou škálou možností, které lze využít jak pro trávníky, skleníky, tak pro klasické zeleninové či květinové záhony. Chcete-li kapkovou závlahu dotovat z nádrže s dešťovkou, budete ale muset popřemýšlet o kvalitním čerpadlu pro závlahy, které se postará o dostatečný tlak vody a její distribuci i do nejzazších konců zahrady.

Pro automatický závlahový systém dbejte na čistotu vody

Sestavy automatických závlah zahrad se obvykle skládají z tenkých hadiček s ještě tenčími otvory. Z toho je jasné, že sebemenší mechanická nečistota může mít na funkčnost zavlažování vliv. Proto dbejte na čistotu vody a snažte se předcházet jejímu zanesení. Vzhledem k tomu, že do podzemní nádrže se sbírá voda ze střechy a okapů, která může obsahovat drobné i větší nečistoty, je dobré umístit na vstupu i výstupu z nádrže filtry. Ty je pak vhodné instalovat také na vstupu do zavlažovacího systému. Dbejte na dostatečnou jemnost filtračního síta. Jedině tak budete mít jistotu, že váš systém kapkové závlahy bude fungovat dlouho a spolehlivě.

Aby se voda nezkazila, je potřeba nádrž na dešťovku instalovat pod zem

Zadržování dešťové vody pod zemí má několik výhod. Jednak máte možnost zadržet velké množství vody, aniž byste si pokryli zahradu množstvím nádrží, pak se vám snáze podaří udržet vysokou kvalitu vody díky tomu, že do ní nebude pronikat denní světlo. Voda uzavřená v podzemní nádrži se také nezkazí a nestane se zdrojem obtížného hmyzu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup