Vzduchování jezírka

Pro život v zahradním jezírku je vzduch velmi důležitý. Kyslík ve vodě potřebují jak ryby, tak ostatní vodní organismy. I kdybychom ryby v jezírku nechovali, je kyslík nutný pro správnou funkci biologické filtrace.

Jak poznat nedostatek kyslíku

Nedostatek kyslíku ve vodě se nám v případě, že chováme ryby, projeví tak, že ryby začínají lapat po vzduchu u hladiny jezírka, rybky jsou „málo živé“ (apatické) a nepřijímají potravu. Jestliže v jezírku nechováme ryby, podle kterých bychom poznali nedostatek kyslíku ve vodě, zjistíme nedostatek kyslíku pohledem na vodu, která bude mít zhoršenou kvalitu. Příčinou je špatně fungující biologická filtrace. Voda nám dokonce může i zahnívat.

Jestliže si nejsme jisti dostatkem kyslíku ve vodě, můžeme si provést test, pomocí kterého to zjistíme za pár minut.

Hodnotu kyslíku ve vodě musíme stále kontrolovat a udržovat na potřebné úrovni. Optimální hodnota se pohybuje v rozmezí 5 – 8 mg/l.

vzduchování jez.

Letní a zimní vzduchování

Obsah kyslíku ve vodě nám ovlivňuje teplota vody. Se zvyšující se teplotou vody v jezírku nám ubývá kyslík ve vodě. Z toho je patrné, že tedy v letních měsících je důležité vzduch do jezírka dodávat pomocí vzduchovacích kompresorů. Ovšem, aby nám vodní hladina jezírka v zimě nezamrzla, je také nutné vzduchovat. V zimě vzduchujeme cca 20 cm pod hladinou.

Způsob dodávání kyslíku do vody v jezírku

Do zahradního jezírka dostáváme kyslík jak přírodní cestou formou fotosyntézy vláknitých řas, dále ze vzduchu prostřednictvím různých kaskád, tak uměle. A k tomu nám nejlépe poslouží vzduchovací systém.

Vzduchovací kompresor

K tomuto účelu si pořídíme vzduchovací kompresor a odpovídající rozvody, příslušenství a elementy. Pod pojmem kompresor si představíme přístroj vhánějící do vody pomocí hadičky velké množství stlačeného vzduchu. Toto zařízení nám nejen dodává kyslík do vody, ale také nám napomáhá k cirkulaci vody. Je třeba však podotknout, že do jezírka musíme použít pouze jezírkový kompresor. Tento je určen pro venkovní použití a má vyšší výkon.

Co se týká rozvodů, jedná se o silikonové hadičky, které lze zakoupit v různých průměrech dle potřeby a v různých délkách.

kompresor

Zpětný ventil

Pod názvem příslušenství máme na mysli zejména zpětný ventil, který umístíme mezi kompresor a vzduchovací kamínek. Je to nezbytný komponent ve vzduchovacím systému, jelikož nám při vypnutí kompresoru zabrání zpětnému vstupu vody do kompresoru. Tím by byl přístroj nenávratně poškozen.

Vzduchovací kamínek

Aby došlo k co nejúčinnějšímu rozpuštění kyslíku do vody, je třeba na vzduchovací hadičku napojit vzduchovací kamínek. Ten by měl být vyroben z kvalitního materiálu, aby bublinky vycházely rovnoměrně.

Toto jsou základní informace ke vzduchování zahradního jezírka, které potřebujete znát.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup