moderni zavlazovaci systemy

Jak šetřit vodou při zavlažování zahrady?

Každá rostlina potřebuje pro svůj zdárný vývoj dostatek vody. Chcete-li, aby vaše zavlažování zahrady bylo ekologické, ale i ekonomické, zaměřte se na efektivní využití každé kapičky vody. Jak udržet vaši zahradu ve skvělé kondici, a přitom zároveň šetřit vodou? Zkuste dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Dešťová voda je vzácnost

Je rozhodně škoda nechat dešťovou vodu odtéct do kanálu. Pro zeleninu, květiny, ale i trávníky je tím nejlepším, co jim můžete dopřát. Složení dešťové vody je mnohem přirozenější než to, jaké má voda z kohoutku, a proto se k zalévání zahradních plodin hodí lépe. Navíc dešťová voda je úplně zadarmo. Stačí ji zachytit do vhodné nádoby a použít. Můžete si také vytvořit zásobu na suché dny.

Zavlažujte přímo ke kořenům

Některé rostliny vyžadují mlžení, jiné zase spíše kapkovou závlahu. Do zahrady si můžete nainstalovat rozmanité zavlažovací systémy fungující na nejrůznějších principech. Vždy ale platí, že pokud přivedete vodu přímo ke kořenům, využijete ji nejefektivněji.

Ať za vás pracují zavlažovače

Nechcete dlouhé desítky minut stát se zavlažovací pistolí nad záhonem anebo trávníkem a přemýšlet nad tím, co se vám ten den stalo v práci? Investujte do kvalitního zavlažovače s časovačem, který bude vaše záhony a políčka zavlažovat za vás. Pokryjete jim rozmanité plochy, stačí si jen vybrat ten nejlepší. Zavlažovače navíc dokážou s vodou pracovat velmi úsporně, a tak se investice do nich vložená velice rychle vrátí.

Zavlažujte v ten pravý čas

Správné načasování je zásadní nejen pro kvalitně prožitý život, ale také pro zalévání vaší zahrady co nejefektivněji. Rostliny využívají vodu nejvíce ráno a pozdě večer. Rozhodně nemá smysl zalévat za plného slunce, kdy se voda rychle odpařuje a zároveň rostliny ochlazuje, čímž jim vůbec neprospívá. V chladnějších obdobích dne je vhodné také spouštět automatické zavlažovací systémy.

Neutíká vám někde voda?

Přesnost i efektivitu při zavlažování vaší zahrady vám může zničit děravá zahradní hadice. Právě ta může být příčinou plýtvání vodou. Projděte celou délku hadice a případné netěsnosti opravte anebo celou hadici raději vyměňte. Průměrná kvalitní hadice by měla vydržet alespoň pět let. Pokud se ta vaše proděraví za mnohem kratší dobu, vsaďte raději na nákup nové hadice na specializovaném eshopu zaměřeném na závlahy zahrad, který vám ušetří čas, peníze, ale i námahu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup