V čem spočívají hlavní rozdíly dřevěných a plastových oken?

Plastová okna nebo raději okna dřevěná? Tak přesně tuhle otázku si klade většina majitelů starších rodinných domů a bytů, kteří plánují výměnu oken. Situace se týká samozřejmě i těch, kteří mají v plánu výstavbu zcela nového bydlení. Abyste dokázali poznat, který druh bude pro vaši domácnost tím pravým, je třeba oba druhy detailně poznat, znát jejich přednosti i nedostatky. A právě na toto téma se zaměříme v dnešním článku.

První rozdíl je znát na první pohled – cena!

Cena je pro výběr nových oken jedním ze základních parametrů. Pokud byste hledali okna jen a výhradně na základě ceny, byla by volbou jednoznačně okna plastová. Pro oba druhy se mohou využívat stejné typy zasklení, kování i příslušenství. Hlavní rozdíl je tedy v rámu. Vyšší cenu dřevěných oken udává už samotná cena materiálu, ze kterého jsou okna vyrobena. Kvalitní masivní dřevo na výrobu eurooken je podstatně dražším materiálem, než PVC, ze kterého jsou vyrobena okna plastová. Jestli chcete vědět konkrétní finanční rozdíly mezi jednotlivými druhy, stačí se podívat na ceník a rozměry dřevěných oken a také ceník oken plastových. Do této jednoduché online kalkulačky můžete zadat vaše rozměry oken a snadno si tak spočítat na jaké částky vás orientačně nová okna přijdou. Vybírat můžete ze základních materiálů, tedy plastu, dřeva a hliníku.

01Charakteristika oken plastových

Začneme s okny plastovými, protože ta jsou v současnosti stále nejvyužívanějším druhem oken pro novostavby i pro rekonstrukce domů a bytů. Plastové profily jsou tvořeny několika komorami, které mají velký vliv na vlastnosti oken, především v oblasti izolace a odolnosti. Rozhodující není jen počet komor v profilu, ale také jejich umístění a velikosti. Doporučujeme zde vybírat z osvědčených značek okenních profilů, jako je například značka SALAMANDER. Tyto profily pro výrobu plastových oken využívá i renomovaná česká firma Oknoplastik.cz, jež se řadí mezi největší výrobce oken na našem trhu.

02Profil plastového okna Basic

Charakteristika oken dřevěných

Dřevěná okna mají, na rozdíl od oken plastových, rámy plné, tedy bez mezer. Celé jsou tvořeny z kvalitních hranolů masivních dřevin. Přirozenou vlastností dřeva je jeho vysoký tepelný odpor a také vysoká izolace hlučnosti. Navíc euro okna mají schopnost přirozeného větrání interiéru a zabraňují vzniku plísní, způsobených zvýšenou vlhkostí.

03Profil plastového okna Luxus IV 84

Podrobnější informace o rozdílech (výhodách i nevýhodách) jednotlivých materiálů pro výrobu oken, se můžete dočíst v tomto článku. Najdete zde i rady, jak o nová okna správně pečovat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup