Jaká je životnost montovaného domu?

Přemýšlíte nad stavbou montovaného dřevěného domu? Výhody takového typu domu jsou jednoznačné. Suchý proces výstavby ušetří čas a tím i finance a rychlost výstavby vám umožní bydlet v novém rodinném domě už za pár měsíců od začátku výstavby. Jaká je však životnost montovaného domu?

Tak, jako při klasickém, zděném domě, i při montovaném dřevěném domě je jeho životnost závislá především na kvalitě použitých materiálů. Svou roli také sehrává i kvalita provedení domu, impregnace dřeva proti plísním a škůdcům, jakož i hydroizolace domu. Dřevo jako přírodní materiál je pochopitelně náchylnější k podléhání nepřízni počasí, vlhkosti a škůdcům.

Právě vlhkost je největším nepřítelem dřevěných montovaných domů. Kvalitní montované domy jsou však zhotovovány z dílů, u nichž je kladen vysoký důraz na použití vhodných materiálů, pečlivě vybraného dřeva, které je pořádně vysušené a hloubkově ošetřené proti škůdcům. Pokud je vlhkost stavebního dřeva pod hranicí dvaceti procent, toto dřevo není pro škůdců zajímavé. Dřevokazný hmyz, houby a plísně se vyskytují pouze tam kde je vlhkost vyšší. Při předcházení poškození domu dřevokazným hmyzem však nejde jen o použití suchého stavebního dřeva. Důležitá je i kvalitní střešní krytina, izolace střechy a základů od spodní vody. Právě přes střechu, nebo základy totiž může rodinný dům vlhnout a vytvářet tak vhodné prostředí pro škůdců. Dobře postaveny obvodové stěny a střecha jsou rovněž důležitými prvky, které ovlivňují, kolik montovaný dřevěný dům vydrží.

Co se týče protipožární ochrany montovaných dřevodomů, existují různé protipožární obklady, zpomalovače hoření a protipožární fólie, které když jsou v montovaném domě aplikovány, nehrozí o nic větší riziko šíření požáru, jako při zděném rodinném domě.

Kvalitně postavené dřevěné stavby dokáží bez problémů přežít mnoho desetiletí, čeho nesporným příkladem jsou na Slovensku poměrně rozšířené dřevěnice, které bez problémů stojí již přes sto let. Naši předkové je dokonce ani neimpregnovali tak sofistikovanými chemickými nátěry a nepoužívali žádné protipožární obklady. Jednoduše věřili kvalitě dřeva, přírodního materiálu, který při použití jako stavební materiál poskytuje mnoho výhod.

Pokud je montovaný dřevěný dům postavený v souladu s projektem, za použití kvalitních materiálů a dobře odvedené stavební práce, není důvod obávat se poškození domu a jeho životnost bude srovnatelná s životností zděného domu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup