Dům z katalogu nebo od architekta? Všechny projekty domů mají své výhody i nevýhody

Projekt od architekta vás přesvědčí svoji originalitou. Hotové projekty rodinných domů máte k dispozici hned. Vybírejte podle aktuální situace.

Už když si kupujete pozemek, měli byste přemýšlet nad tím, jaké jsou vaše požadavky a finanční možnosti ohledně stavby domu. Dům – to nejsou jenom cihly a malta, ale samozřejmě i projekt, který si můžete koupit hotový a nebo vám ho přesně pro vás připraví architekt.

Pozemek rozhodne o dalším postupu

Rovinatá parcela, čtvercového nebo obdélníkového tvaru, je pro stavbu domu ideální. Projekty rodinných domů z katalogů sednou na takovýto pozemek jako ulité. Chcete-li proto ušetřit na projektu, určitě hledejte pravě takovéto místo.

I hotové projekty rodinných domů splňují potřeby moderního bydlení. Zdroj: DJSsrchitecture.cz

Pokud si ale pořídíte nebo už vlastníte svahovitý nebo atypický pozemek, může být velmi problematické na něj osadit vámi vybraný hotový projekt domu z katalogu. V takovémto případě by se zřejmě musela dělat řada změn už v hotovém projektu a jeho cena by se tak navýšila. Proto je v takovémto případě lepší rovnou oslovit architekta, který připraví projekt na míru nejen vám ale i vašemu pozemku.

Velké nároky si vyžadují projekt na míru

Projekty rodinných domů z katalogů rozhodně nejsou pro lidi, kteří touží po originalitě. Každý zásah do už hotového projektu znamená další finanční zatížení. Pokud víte, že jste nároční a máte specifické požadavky na dispozice domu, určitě pro vás bude lepším řešením architekt.

Ještě předtím se ale určitě podívejte do nejrůznějších katalogů na už hotové projekty domů. V dnešní době je jich už opravdu hodně a možná vám některý z nich padne do oka a nebudete se muset otravovat zdlouhavým procesem tvorby projektu s architektem. Kromě toho se již hotovými projekty můžete inspirovat při tvorbě vašeho vysněného domu.

Originální projekty domů trvají déle

Největší výhodou hotových projektů domů je samozřejmě rychlost. Pokud nevyžadujete žádné větší zásahy v projektu, projekt je připravený hned a můžete začít s dalšími potřebnými úkony, které je třeba splnit před samotnou stavbou domu. Musíte pamatovat na to, že samotný projekt nestačí a že je třeba si nechat minimálně vypracovat situační projekt, tedy projekt umístění domu na váš pozemek.

Pokud byste se rozhodli řešit s architektem úplně nový projekt, může se stát, že se tím doba, než začnete stavět, prodlouží. Architekt se snaží do projektu zakomponovat všechny vaše požadavky, přemýšlí nad specifiky pozemku. Někdy to trvá i pár měsíců, než je připravena samotná případová studie. Teprve potom se může začít tvořit samotný projekt na stavbu. Pokud však se stavbou nespěcháte, výsledek se určitě vyplatí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup